Pracując na komputerze należy zwrócić uwagę na ergonomię miejsca pracy. Człowiek nie został stworzony do ciągłego siedzenia przed komputerem, dlatego też specjaliści rekomendują pracę na zmianę siedząc i stojąc. Oprócz tego, że osobom pracującym w pozycji siedzącej brakuje ruchu, duża część z nich nie ma wyrobionych dobrych nawyków związanych z pracą na komputerze. Dowiedz się więc, jakie są podstawowe zasady ergonomicznej pracy na komputerze.
Większość czasu pracy spędzasz przed komputerem? A czy wiesz z jakimi zagrożeniami dla zdrowia wiąże się taki styl pracy? Trochę ich jest, ale na szczęście można im zapobiec dzięki odpowiedniemu przygotowaniu stanowiska roboczego i przestrzeganiu higieny pracy.
Ostatni rok był o wiele trudniejszy niż lata poprzednie. Oprócz klasycznego stresu związanego z pracą, zmagaliśmy się również ze strachem o zdrowie oraz z lockdownami. Mimo że na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że home office, na który musieliśmy przejść, będzie raczej spokojniejszym epizodem pracy, okazało się, że jest całkowicie odwrotnie. W domu, oprócz pracy, spadają na nas także problemy życia codziennego. Jak zorganizować swój czas, żeby pracować efektywnie i bez stresu?
Siedzący tryb pracy nie musi być nudny ani wiązać się tylko z siedzeniem. Stół regulowany jest na to dowodem. Powiedz dość bólom pleców i skorzystaj z naszych praktycznych wskazówek, dzięki którym maksymalnie wykorzystasz możliwości biurka z regulowaną wysokością.
Jeśli w pracy większość czasu spędzasz na siedząco, na pewno doświadczyłeś kiedyś na własnej skórze konsekwencji długotrwałego siedzenia. Bóle pleców, skrócone mięśnie zginające bioder i kolan, opuchnięcie czy uczucie zimna w kończynach dolnych, a także mniejsza pojemność płuc, zaparcia oraz problemy z trawieniem. Na wszystko to duży wpływ może mieć siedzenie w nieprawidłowej pozycji. Jak sobie z tym poradzić? Możesz się rozciągać, ćwiczyć, siedzieć jak najmniej, ale możesz też spróbować pracy w pozycji stojącej.
Bezsenność w dzisiejszych czasach jest nową chorobą cywilizacyjną. W pewnym stopniu wiąże się ona z towarzyszącym nam codziennie stresem oraz niezdrowym stylem życia, w wyniku którego sami skracamy czas swojego snu. A ciało potrzebuje przecież porządnego wypoczynku. Jak pozbyć się bezsenności raz na zawsze?
Piankowy walec, walec masażowy a także foam roller to popularny przyrząd do ćwiczeń, który można znaleźć w wielu gabinetach fizjoterapii czy klubach fitness. Jest to podłużny walec oklejony pianką o różnej grubości, czasem z rowkami lub wypustkami na powierzchni. W tym artykule pokażemy, jak za pomocą takiego walca rozciągnąć plecy i rozluźnić mięśnie.
Przy wyborze odpowiedniego krzesła do biura należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Rodzaje mechanizmów i pojedyncze elementy omówiliśmy w jednym ze poprzednich artykułów. Tym razem przyjrzymy się pozostałym czterem cechom.
Według projektantów wnętrz w tym roku w kwestii wyposażenia biur prym wiodą naturalne materiały, elastyczność i przede wszystkim kreatywne myślenie. Bez wątpienia na kształtowanie się takich trendów wpłynęły zeszłoroczne wydarzenia, które wymusiły na nas wyraźną zmianę środowiska pracy.
Już od ponad roku uczniowie uczą się zdalnie za pomocą tabletów i komputerów. Tymczasowe rozwiązanie stało się nowym standardem i można się spodziewać, że pomimo otwarcia szkół, dzieci jeszcze kilka razy powrócą do nauki z domu. Jak dostosować warunki nauki zdalnej, aby zdrowie najmłodszych na tym nie ucierpiało?
Wciąż przybywa dowodów na to, że nadmierne siedzenie pogarsza nasz stan zdrowia i jakość życia. Jedne z najnowszych badań mówią o wpływie siedzenia na powstawanie nowotworów wątroby. Inne natomiast przedstawiają hipotezę, że siedzący tryb pracy narusza naszą mikroflorę jelitową, co prowadzi na przykład do otyłości czy cukrzycy typu 2. Nowym standardem zapobiegania chorobom cywilizacyjnym mogą więc stać się stoły z regulowaną wysokością.
Blat elektrycznego stołu regulowanego może podczas zmiany pozycji zderzyć się np. z krzesłem, klamką czy inną przeszkodą. Aby zapobiec uszkodzeniu biurka lub przeszkody, stoły zostały wyposażone w tzw. system antykolizyjny. Na jakiej zasadzie działa i dla kogo jest on niezbędny?
Ryzyko wystąpienia żylaków możesz obniżyć poprzez stosunkowo łatwą zmianę trybu życia. Przeczytaj o tym, co zrobić i dlaczego nie warto lekceważyć żylaków.
Do stołu z regulowaną wysokością możesz dobrać szeroką gamę dodatków, które poprawią ergonomię Twojego miejsca pracy. Jakie akcesoria wybrać i w czym dokładnie Ci pomogą?
Przy zakupie stołu z regulowaną wysokością zazwyczaj wybiera się spośród stołów z nogami 2- lub 3-segmentowymi. Choć ta decyzja może wyglądać jak czysto kosmetyczna różnica, w rzeczywistości typ nóg ma wpływ na wiele innych parametrów. Z tego artykułu dowiesz się, który wariant powinieneś wybrać do swojego stołu oraz czym różnią się oba typy.
Stoły z regulowaną wysokością w biurze dziwią już mało kogo, ale co w przypadku stołów regulowanych u lekarza? Podobna myśl pojawia się w ostatnich latach w głowach coraz większej liczby lekarzy. Według specjalistów stosowanie stołów z regulowaną wysokością korzystnie wpływa na zdrowie i jakość życia nie tylko lekarzy, ale także ich pacjentów.
Lekarze, specjaliści od IT, nauczyciele, pracownicy biurowi… Wykonujesz jeden z tych „siedzących” zawodów? Sprawdź, ile korzyści przyniesie Ci zmiana klasycznego stołu biurowego na ten z regulowaną wysokością.
© 2023 Liftor s.r.o., Lokalizacja: CEEEC Poland, sp. z o.o.
Doktora Jana Michejdy 2/243-400 Cieszyn
*GARRETT et al. Call Center Productivity Over 6 Months Following a Standing Desk Intervention. IIE Transactions on Occupational Ergonomics and Human Factors. 2016, 4(2-3), 188-195
**SAEIDIFARD et al. Differences of energy expenditure while sitting versus standing: A systematic review and meta-analysis. European Journal of Preventive Cardiology. 2018, 25(5), 522-538.
***WARREN et al. Sedentary Behaviors Increase Risk of Cardiovascular Disease Mortality in Men. Medicine & Science in Sports & Exercise. 2010, 42(5), 879-885
†DIAZ et al. Patterns of Sedentary Behavior and Mortality in U.S. Middle-Aged and Older Adults. Annals of Internal Medicine. 2017, 167(7).
††CONG et al. Association of sedentary behaviour with colon and rectal cancer: a meta-analysis of observational studies. British Journal of Cancer. 2014, 110(3), 817-826.
†††BUCKLEY et al. Standing-based office work shows encouraging signs of attenuating post-prandial glycaemic excursion. Occupational and Environmental Medicine. 2014, 71(2), 109-111.