Jak wybrać krzesło biurowe: nośność, materiał i pozostałe parametry

Przy wyborze odpowiedniego krzesła do biura należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Rodzaje mechanizmów i pojedyncze elementy omówiliśmy w jednym ze poprzednich artykułów. Tym razem przyjrzymy się pozostałym czterem cechom.


Nośność

Obecnie na rynku dostępne są krzesła i fotele o różnej nośności, zazwyczaj od 70 do 180 kg. Najpopularniejszym standardem jest nośność 120 kg. Co ważne, krzesła nie należy nigdy przeciążać, ponieważ może to prowadzić do trwałego uszkodzenia jego mechanizmów.

Materiały wykorzystane do produkcji

Materiał, z którego wykonane jest krzesło ma wpływ przede wszystkim na Twój komfort przy pracy. Ze względów higienicznych najlepszym rozwiązaniem jest siatka. Zapewnia wentylację i przepływ powietrza, nie ma jednak właściwości izolacyjnych, więc w chłodniejszych pomieszczeniach może być Ci zimno.

Tapicerka, pomimo tego, że dobrze izoluje, może być niepraktyczna w lecie, szczególnie jeśli Twoje biuro nie jest wyposażone w klimatyzację. Podobnie wygląda sprawa z obiciem ze skóry. Zaletą obu materiałów jest natomiast ich łatwe utrzymanie.

W przypadku foteli i krzeseł często łączy się wspomniane materiały. Warto postawić na te, które są przyjemne w dotyku, pomagają odprowadzać pot i nie podrażniają skóry.

Waga krzesła

Całkowita waga krzesła zależy od materiału, z którego jest wykonane. Im cięższe krzesło, tym większej stabilności można od niego oczekiwać. Przed wyborem zastanów się jednak, jak często będziesz przenosić krzesło z pomieszczenia do pomieszczenia lub w inny sposób go przestawiać.

Waga jest ważna także podczas montażu – niektóre krzesła mogą okazać się na tyle ciężkie, że lepiej montować je w dwie osoby.

Design

Kolor i kształt każdego produktu są bardzo indywidualną kwestią, która zależy od preferencji użytkownika. Na rynku można znaleźć szerokie spektrum możliwości, od klasycznych krzeseł po unikalne, dizajnerskie modele.

Pamiętaj jednak, że na pierwszym miejscu jest Twoje zdrowie. Nigdy nie stawiaj wyglądu ponad funkcjonalność.

Nie zapominaj o zmianie pozycji

Nie zapominaj o zmianie pozycji

Dobre krzesło pomaga wprawdzie minimalizować konsekwencje długotrwałej, statycznej pozycji, ale samo nie wystarczy. Na każdym krześle trzeba poprawnie siedzieć i niepotrzebnie nie przedłużać czasu siedzenia.

Specjaliści zalecają, aby nie siedzieć bez przerwy dłużej niż 45 minut. Po tym czasie zmień pozycję, rozciągnij się lub przez chwilę przejdź. Jeśli nie możesz uniknąć siedzącej pracy biurowej, rozważ zakup stołu regulowanego i pracuj na zmianę siedząc oraz stojąc.

Korzystnie wpłyniesz na swoje zdrowie także dzięki wyeliminowaniu siedzenia z innych sfer życia. Wprowadź do swojego życia chodzenie, regularny ruch (przynajmniej 30 minut dziennie) lub ćwiczenia kompensacyjne.

 

Podsumowanie artykułu:

  • Ze względów higienicznych i możliwości odprowadzania potu, najlepszym materiałem jest siatka.
  • W regularnych interwałach zmieniaj pozycję i jeśli to możliwe zmniejszaj liczbę przesiedzianych godzin.

 

Zaprojektuj na wymiar swój stół regulowany

Potrzebujesz porady w doborze?

info@liftor.pl

22 153 19 53

© 2023 Liftor s.r.o., Lokalizacja: CEEEC Poland, sp. z o.o.
Doktora Jana Michejdy 2/243-400 Cieszyn

*GARRETT et al. Call Center Productivity Over 6 Months Following a Standing Desk Intervention. IIE Transactions on Occupational Ergonomics and Human Factors. 2016, 4(2-3), 188-195

**SAEIDIFARD et al. Differences of energy expenditure while sitting versus standing: A systematic review and meta-analysis. European Journal of Preventive Cardiology. 2018, 25(5), 522-538.

***WARREN et al. Sedentary Behaviors Increase Risk of Cardiovascular Disease Mortality in Men. Medicine & Science in Sports & Exercise. 2010, 42(5), 879-885

DIAZ et al. Patterns of Sedentary Behavior and Mortality in U.S. Middle-Aged and Older Adults. Annals of Internal Medicine. 2017, 167(7).

††CONG et al. Association of sedentary behaviour with colon and rectal cancer: a meta-analysis of observational studies. British Journal of Cancer. 2014, 110(3), 817-826. 

†††BUCKLEY et al. Standing-based office work shows encouraging signs of attenuating post-prandial glycaemic excursion. Occupational and Environmental Medicine. 2014, 71(2), 109-111.