Nogi 2-segmentowe vs. 3-segmentowe do stołu regulowanego: które wybrać?

Przy zakupie stołu z regulowaną wysokością zazwyczaj wybiera się spośród stołów z nogami 2- lub 3-segmentowymi. Choć ta decyzja może wyglądać jak czysto kosmetyczna różnica, w rzeczywistości typ nóg ma wpływ na wiele innych parametrów. Z tego artykułu dowiesz się, który wariant powinieneś wybrać do swojego stołu oraz czym różnią się oba typy.


Wybór nóg jest pierwszym krokiem przy projektowaniu stołu w naszym konfiguratorze. Rodzaj, który wybierzesz, będzie mieć wpływ na:

  • całkowity zakres wysokości stołu oraz jego nośność,
  • maksymalny rozmiar blatu,
  • rodzaj systemu antykolizyjnego,
  • wyposażenie w funkcję pamięci, umożliwiającą zapisanie różnych pozycji. 

Czym są nogi segmentowe?

Mowa o nogach teleskopowych, które rozsuwają się i zsuwają oraz umożliwiają zmianę wysokości blatu.

Przy zakupie zawsze wybieraj stoły, w których segmenty nóg ściśle na siebie nachodzą. Wynika to z dwóch powodów. Do zakrytych nóg nie dostaną się żadne zanieczyszczenia, nie dojdzie również do zatarcia i uszkodzenia mechanizmu podnoszącego (jest to częsty problem w przypadku tańszych produktów).

Drugim powodem jest kwestia bezpieczeństwa przy pracy. Jeśli poszczególne segmenty nie przylegają ściśle do siebie a do przerwy między nimi dostaną się palce, może dojść do wypadku. Szczególnie zagrożoną grupą są małe dzieci, które uwielbiają przypatrywać się sprzętom tego typu.

Porównanie obu typów nóg zostało przedstawione w poniższej tabeli:

 parametr

nogi 2-segmentowe

nogi 3-segmentowe

zakres wysokości

od 71 do 121 cm

od 58 do 123 cm

nośność

do 70 kg

do 120 kg

liczba silników

1

2

max. wymiary blatu

160 × 80 cm

200 × 80 cm

prędkość

2,5 cm/s

3 cm/s

funkcja pamięci

nie

tak (na 3 pozycjach)

cena

1 249 zł

2 099 zł

Nogi 2-segmentowe

Nogi 2-segmentowe

Ten typ nóg jest świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz trochę zaoszczędzić (kosztuje 1 249 zł) i jesteś średniego wzrostu.

Powód jest prosty: nogi 2-segmentowe oferują zakres wysokości od 71 do 121 cm. Osoby o wzroście wyższym niż 190 cm będą mieć problem z pracą na stojąco (blat będzie zbyt nisko), a osoby niższe (poniżej 155 cm) będą mięć trudność z wygodnym siedzeniem przy biurku.

Niższa cena nóg 2-segmentowych związana jest z wyposażeniem w tylko jeden silnik elektryczny. Nogi są więc podczas zmiany pozycji wolniejsze i są w stanie udźwignąć mniejsze obciążenie – nośność takich stołów to 70 kg.

Nogi z dwoma segmentami są również mniej stabilne i mogą być łączone z blatami o maksymalnych wymiarach 160 × 80 cm. W przypadku większych powierzchni istnieje ryzyko przewrócenia się stołu. Ten rodzaj stołów sprawdzi się np. we wspólnych biurach, w których pracownikom wystarczy nieco mniejsza powierzchnia do pracy –  na przykład jedynie do rozłożenia laptopa.

Współdzielenie tego rodzaju biurka, jest możliwe również dlatego, że nogi 2-segmentowe sterowane są za pomocą przycisków podnoszenia i obniżania blatu – bez możliwości zapisania konkretnych pozycji.

Nogi 3-segmentowe

Nogi 3-segmentowe

Nogi 3-segmentowe są niezbędne, jeśli jesteś wyższego lub niższego wzrostu albo potrzebujesz większej powierzchni roboczej (o wymiarach do 200 × 80 cm). Dwa silniki elektryczne zapewniają nośność do 120 kg. Stoły z tym elementem sprawdzą się w miejscach, gdzie pracuje się z ciężkimi urządzeniami – na przykład w warsztacie czy magazynie.

Nogi z trzema segmentami umożliwiają umieszczenie blatu na wysokościach z zakresu od 58 do 123 cm. Zabezpieczenie metalowych części zapewnia większą stabilność i jednocześnie lepiej chroni mechanizm podnoszący przez zanieczyszczeniami.

Ogromną zaletą nóg 3-segmentowych jest funkcja zapisywania w pamięci wbudowana do systemu sterującego, która umożliwia zapisanie nawet trzech różnych pozycji. Użytkownicy zazwyczaj ustawiają:

  • pozycję do siedzenia (ważne dla prawidłowego siedzenia),
  • pozycję do stania w butach,
  • pozycję do stania bez butów.

Aktualna wysokość pokazuje się na wyświetlaczu LCD panelu sterującego.

W naszym konfiguratorze oprócz typu nóg możesz wybrać również ich kolor. Do wyboru jest czarny, szary i biały.

 

Stół z regulowaną wysokością możesz wyposażyć także w wiele innych dodatków, np. uchwyt na monitor i komputer stacjonarny, stołową lampę LED czy matę do stania. O zastosowaniu poszczególnych akcesoriów przeczytasz w przewodniku po akcesoriach do stołów regulowanych, a informacje o negatywnych skutkach pracy na siedząco znajdziesz w tekście o nadmiernym siedzeniu.

 

Stoły regulowane Liftor dostarczamy za darmo na terenie Polski. Produkt możesz zwrócić do 30 dni od daty zakupu – pokrywamy również koszty odbiór towaru. 

Podsumowanie artykułu:

  • Wybieraj stoły z nogami, których segmenty ściśle na siebie nachodzą.
  • Nogi 2-segmentowe wybierz, jeśli jesteś średniego wzrostu, wystarczy ci niższa nośność stołu i nie potrzebujesz zapisywać jego pozycji w pamięci.
  • Nogi 3-segmentowe wybierz, jeśli jesteś wyższy niż 190 cm lub niższy niż 155 cm, potrzebujesz większej nośności stołu (do 120 kg) i chcesz zapisywać w pamięci urządzenia różne wysokości.

 

Zaprojektuj na miarę stół z regulowaną wysokością.