System antykolizyjny – jak działa zabezpieczenie stołów regulowanych?

Blat elektrycznego stołu regulowanego może podczas zmiany pozycji zderzyć się np. z krzesłem, klamką czy inną przeszkodą. Aby zapobiec uszkodzeniu biurka lub przeszkody, stoły zostały wyposażone w tzw. system antykolizyjny. Na jakiej zasadzie działa i dla kogo jest on niezbędny?


System antykolizyjny jest standardowym elementem każdego stołu regulowanego dobrej jakości. Jeśli podczas zmiany wysokości blat napotka na przeszkodę, zabezpieczenie od razu zatrzyma blat i go cofnie.

Powód jest prosty: stoły z regulowaną wysokością są wyposażone w silniki elektryczne o dość dużej mocy. Są one w stanie stosunkowo szybko podnieść nawet 120-kilogramowy ciężar na wysokość 123 cm (nośność i zakres wysokości zależy od tego, czy stół ma nogi 2- czy 3-segmentowe).

Jeśli blat bez mechanizmu antykolizyjnego napotkałby podczas obniżania wysokości na oparcie krzesła, albo by je zniszczył albo by się na nim zatrzymał. Mechanizm regulujący dalej zsuwałby jednak nogi stołu, przez co podniósłby je z podłogi, a cały stół przewróciłby się.

Jak działa system antykolizyjny i dla kogo jest on przeznaczony?

Podstawą jest system wykrywający, który przy zmianie wysokości kontroluje zużycie energii przez silniki. Jeśli na drodze blatu znajduje się przeszkoda, silniki, aby ją pokonać, muszą wytworzyć większą ilość energii.

Jeśli zużycie prądu przekroczy określony poziom, można zakładać, że blat zderzył się np. z krzesłem, klamką czy innym obiektem. Od razu dojdzie do aktywowania mechanizmu antykolizyjnego, który zatrzyma zmianę pozycji i skieruje blat w przeciwnym kierunku.

Do tego typu problemów dochodzi zazwyczaj wtedy, kiedy użytkownik zmienia wysokość stołu za pomocą wbudowanej pamięci. Do zmiany pozycji dochodzi automatycznie po wciśnięciu przycisku. Wystarczy chwila nieuwagi i blat może zahaczyć na przykład o wspomniane już wcześniej oparcie.

System antykolizyjny przyda się w biurze czy w domu, ale nie jest on tam niezbędny (podobnie jak w przypadku stołów regulowanych w gabinetach lekarskich). Konieczny jest on natomiast w szybko zmieniającym się środowisku pracy.  

Dobrym przykładem są magazyny i warsztaty, gdzie pracownicy wymieniają się i mogą przywieźć do stołu mobilną szafę na narzędzia czy wózek warsztatowy. Ryzyko zderzenia się blatu i tego typu przyborników przy zamieszaniu jest stosunkowo wysokie – podobnie jak wysokie bywają koszty naprawy uszkodzonego stołu i wózka.

Skuteczność systemu antykolizyjnego

System antykolizyjny lepiej wykrywa przeszkody podczas podnoszenia blatu. Przy opuszczaniu, szczególnie przy dużym obciążeniu, zużycie energii elektrycznej nie musi być duże, więc mechanizm wykrywający potrzebuje chwili, aby rozpoznać przeszkodę.

Niemniej jednak stoły z regulowaną wysokością od solidnych producentów w przypadku napotkania na przeszkodę zatrzymają się zawsze.

Rozważasz zakup stołu z regulacją? Nie zapomnij przeczytać szczegółowego przewodnika po wyborze stołu z regulowaną wysokością.

 

Podsumowanie artykułu:

  • Podczas zmiany wysokości blatu system antykolizyjny wykrywa napotkanie przeszkody (np. krzesła czy wózka). 
  • Mechanizm działa na zasadzie monitorowania zużycia energii elektrycznej – jeśli wzrośnie ono powyżej określonego poziomu, dojdzie do zatrzymania i zmiany kierunku poruszania.
  • W system antykolizyjny powinny być wyposażone wszystkie stoły regulowane w magazynach i warsztatach.