Stoły regulowane w gabinetach lekarskich

Stoły z regulowaną wysokością w biurze dziwią już mało kogo, ale co w przypadku stołów regulowanych u lekarza? Podobna myśl pojawia się w ostatnich latach w głowach coraz większej liczby lekarzy. Według specjalistów stosowanie stołów z regulowaną wysokością korzystnie wpływa na zdrowie i jakość życia nie tylko lekarzy, ale także ich pacjentów.


Nadmierne siedzeniemniej lub bardziej wiąże się z mnóstwem chorób cywilizacyjnych – co do tego środowisko lekarzy i naukowców zgodziło się już wiele lat temu. Jednak mimo że lekarze zalecają swoim pacjentom aktywny styl życia i zmianę pozycji w czasie pracy, sami często większość czasu pracy siedzą, a tym samym zaniedbują swoje zdrowie.

Dotyczy to przede wszystkich lekarzy rodzinnych. Według badań opublikowanych w roku 2021 w czasopiśmie BMC Family Practice 60% lekarzy rodzinnych spędza w gabinecie na siedząco 7 lub więcej godzin dziennie. Praca w pozycji siedzącej i nadmierny stres u wielu lekarzy prowadzą do tych samych chorób, przed którym ostrzegają swoich pacjentów.

Właśnie dlatego uniwersytet w angielskim mieście Loughborough we współpracy z Królewskim Kolegium Lekarzy Rodzinnych (Royal College of General Practitioner) jest w trakcie badań, sprawdzających wpływ stołów z regulowaną wysokością na zdrowie lekarzy i ich pacjentów.

W badaniu bierze udział 500 lekarzy rodzinnych z Wielkiej Brytanii. Można oczywiście założyć, że wyniki będą odzwierciedlać również rzeczywistość polskich lekarzy. Medycy, który biorą udział w badaniu, podczas pracy będą nosić urządzenie, które zapisze czas spędzony na siedząco i na stojąco.

Wizyta u lekarza na stojąco? Za niedługo będzie to codzienność

Jednym z wniosków naukowców zajmujących się użyciem stołów regulowanych w gabinetach jest szansa na poprawę stanu zdrowia pacjentów. W związku z epidemią otyłości, cukrzycy typu drugiego i pozostałych chorób cywilizacyjnych lekarze zalecają swoim pacjentom zwiększenie aktywności fizycznej czy właśnie pracę na stojąco.    

Naukowcy zakładają, że jeśli podobne rady pacjent dostaje od lekarza, który sam stoi w czasie pracy, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że weźmie je sobie do serca i będzie się do nich stosował.

Takie podejście mogłoby się przyczynić do redukcji wagi znacznej części pacjentów. W Polsce z nadwagą zmaga się 68% mężczyzn i 53% kobiet, a z otyłością 25% panów i 23% pań. Ze zbędnymi kilogramami walczą jednak również młodsze roczniki.

Nadwaga w Polsce

Dzięki temu, że w czasie wizyty staliby również pacjenci, zespół badawczy z Loughborough University przewiduje skrócenie jednej konsultacji z 15 do 10 minut. Lekarz mógłby tym samym przyjąć więcej pacjentów.

Oczywiście nie w każdym przypadku wizyta na stojąco będzie możliwa. Według badaczy nie będzie można jej praktykować np. u osób starszych i chorych lub w czasie niektórych badań (np. mierzenia ciśnienia).

Stoły regulowane – dopasowane do lekarzy

Ważne jest, aby dobrze podejść do wyboru stołu z regulowaną wysokością. Pod uwagę należy wziąć wzrost lekarza, przewidywane obciążenie blatu i masę innych czynników. Ważne są także warunki dostawy i reklamacji.

W sklepie internetowym Liftor oferujemy zniżkę w przypadku zamówienia większej liczby stołów (np. szpitalom czy przychodniom). Zapewniamy również darmową dostawę, 5-letnią gwarancję i możliwość darmowego zwrotu stołu do 30 dni bez podawania powodu.

 

Stół można dostosować za pomocą dodatkowych akcesoriów: uchwytu na monitor, lampy czy maty do stania (więcej informacji znajdziesz w przewodniku po akcesoriach do stołu regulowanego).

Podsumowanie artykułu

  • Duża część lekarzy spędza na siedząco 7 lub więcej godzin dziennie, co negatywnie wpływa na ich zdrowie.
  • Stół regulowany w gabinecie może skrócić czas wizyty pacjenta i pomóc mu w przestrzeganiu zaleceń lekarskich.
  • W przypadku zakupu większej liczby stołów regulowanych można dostać zniżkę.

 

Zaprojektuj na miarę stół z regulowaną wysokością.

Potrzebujesz porady w doborze?

info@liftor.pl

22 153 19 53

© 2023 Liftor s.r.o., Lokalizacja: CEEEC Poland, sp. z o.o.
Doktora Jana Michejdy 2/243-400 Cieszyn

*GARRETT et al. Call Center Productivity Over 6 Months Following a Standing Desk Intervention. IIE Transactions on Occupational Ergonomics and Human Factors. 2016, 4(2-3), 188-195

**SAEIDIFARD et al. Differences of energy expenditure while sitting versus standing: A systematic review and meta-analysis. European Journal of Preventive Cardiology. 2018, 25(5), 522-538.

***WARREN et al. Sedentary Behaviors Increase Risk of Cardiovascular Disease Mortality in Men. Medicine & Science in Sports & Exercise. 2010, 42(5), 879-885

DIAZ et al. Patterns of Sedentary Behavior and Mortality in U.S. Middle-Aged and Older Adults. Annals of Internal Medicine. 2017, 167(7).

††CONG et al. Association of sedentary behaviour with colon and rectal cancer: a meta-analysis of observational studies. British Journal of Cancer. 2014, 110(3), 817-826. 

†††BUCKLEY et al. Standing-based office work shows encouraging signs of attenuating post-prandial glycaemic excursion. Occupational and Environmental Medicine. 2014, 71(2), 109-111.