W Twoim zawodzie również możesz cieszyć się zaletami stołu regulowanego!

Lekarze, specjaliści od IT, nauczyciele, pracownicy biurowi… Wykonujesz jeden z tych „siedzących” zawodów? Sprawdź, ile korzyści przyniesie Ci zmiana klasycznego stołu biurowego na ten z regulowaną wysokością.


Biurka regulowane już jakiś czas temu stały się elementem stylu pracy, który przynosi jego użytkownikom wiele korzyści. Wystarczy, że nauczą się używać stołu regulowanego podczas swojej pracy. Wśród walorów w pierwszej kolejności warto wymienić te zdrowotne, czyli pozbycie się bólu pleców i głowy, ale także m.in. poprawę efektywności pracy czy dobry wzór dla otoczenia.

Lekarz jako wzór dla swoich pacjentów

Choć może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, lekarze w swoich gabinetach spędzają w pozycji siedzącej bardzo dużo czasu. Nie wpływa to zbyt dobrze na ich zdrowie, więc starają się to zrekompensować sportem. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest połączenie stania i siedzenia, również w godzinach przyjęć. Co można dzięki temu zyskać?

  • Korzyści dla zdrowia:  Aktywacja różnych grup mięśniowych, a tym samym odciążenie kręgosłupa.
  • Dobry przykład dla pasywnych pacjentów: Pacjenci prędzej zastosują się do zaleceń związanych ze zdrowym trybem życia od aktywnego lekarza.
  • Większa efektywność pracy: Ludzie mają tendencję do szybszego i zwięzłego przekazywania informacji kiedy stoją. Nie przeciągają tym samym zbytecznie wizyty u lekarza, dzięki czemu skraca się czas ich wizyty w gabinecie.

RADA:

Dobrze jest podjąć decyzję, z którym pacjentem lekarz będzie rozmawiał na stojąco, a z którym na siedząco. Konsultacje na siedząco powinno się wybierać w przypadku seniorów i pacjentów z problemami ruchowymi, oddechowymi, kardiologicznymi i innymi schorzeniami, przy których stanie jest kłopotliwe lub wręcz niemożliwe. Wtedy powinien siedzieć zarówno pacjent jak i lekarz. Nie będzie on tym samym sprawiał wrażenia dominacji, a wręcz przeciwnie, wzbudzi zaufanie pacjenta. Aby szybciej regulować wysokość stołu, doskonale sprawdzą się modele z elektryczną regulacją wysokości.

Wyższa wydajność w firmie IT

Specjaliści od IT jako jedni z pierwszych zaczęli używać przy pracy stołów z regulowaną wysokością. Z jednej strony specjaliści od IT naturalnie chętnie korzystają z innowacji i nowinek, z drugiej jednak spędzają naprawdę bardzo wiele czasu przed swoimi monitorami. Mimo że IT jest stosunkowo świeżą branżą, problemy zdrowotne zmusiły również młodych pracowników do szukania rozwiązań na bóle pleców, głowy, problemy ze snem czy przewlekłe zmęczenie. Jednym z nich jest właśnie regulowane biurko. W czym jeszcze może ono pomóc?

  • Lepsza organizacja pracy: To właśnie praca na stojąco stosowana zamiennie z ruchem lub odpoczynkiem pomaga lepiej usystematyzować pracę. Pół godziny na stojąco przed monitorem (np. wideokonferencja), następnie dziesięciominutowa przerwa ze współpracownikami lub odpoczynek, a później znów pół godziny skupienia na pracy… Prokrastynacja nie ma już żadnych szans!
  • Wyższa efektywność: Ciało odzwierciedla umysł. Na stojąco będziesz naprawdę zajmować się pracą, a nie długo i nieefektywnie o niej rozmyślać. Wynikiem jest więcej spełnionych zadań i wykonanej pracy.
  • Poprawa koncentracji: Mięśnie, które podczas stania się aktywizują, poprawiają krążenie krwi, która tym samym lepiej dotlenia ciało i mózg. Poprawia to koncentrację, więc zadania będziesz wykonywać szybciej niż w przypadku długiego siedzenia.

Dynamiczniejszy nauczyciel o wiele bardziej zaciekawi również on-line

Po wpływem pandemii o wiele popularniejsze stały się kursy on-line, konferencje, szkolenia czy warsztaty. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że codzienne siedzenie przez 6 i więcej godzin niemal od razu sprawia, że doświadczamy jego negatywnych fizycznych skutków. Zbędne kilogramy, problemy z poruszaniem, bóle kręgosłupa – to tylko niektóre z dolegliwości, które mnie spotkały. Umieszczenie kamerki na stole regulowanym tak, aby podczas nauki stać, może pomóc w pozbyciu się tych problemów. Nauka na stojąco ma również inne zalety:

  • Żywsza wypowiedź nauczyciela: Chcąc nie chcąc w czasie nauki na stojąco, zaczniesz bardziej pracować z gestami i mową ciała. Prowadzenie szkolenia na stojąco dosłownie rozwiąże Ci ręce. Zmiany pozycji ciała wniosą do monotonnego wykładu dynamikę, a wypowiedź będzie żywsza, dzięki czemu łatwiej utrzymasz uwagę słuchaczy.
  • Higiena nauki: Jeśli podczas nauczania będziesz stać, nie będziesz już zapominać o regularnych przerwach. Będziesz ich przecież sam potrzebować.

Biurka regulowane

Powiew świeżości w biurze

Praca na siedząco wiąże się najczęściej z zatrudnieniem w biurze. Również tam stół regulowany z możliwością zmiany pozycji na stojącą, wiąże się z wieloma zaletami. Mowa m.in. o wspomnianych wcześniej korzyściach, zarówno zdrowotnych jak i tych poprawiających efektywność pracy. Nie mniej ważny jest również fakt, że taki sposób pracy sprawia, że jesteśmy o wiele bardziej zadowoleni ze swoich wyników niż wtedy, kiedy przez większość czasu siedzimy.

Autorka artykułu: Eva Suchomelova

Źródło zdjęć: Shutterstock, Liftor.pl