Lekarze, specjaliści od IT, nauczyciele, pracownicy biurowi… Wykonujesz jeden z tych „siedzących” zawodów? Sprawdź, ile korzyści przyniesie Ci zmiana klasycznego stołu biurowego na ten z regulowaną wysokością.
Biurka regulowane już jakiś czas temu stały się elementem stylu pracy, który przynosi jego użytkownikom wiele korzyści. Wystarczy, że nauczą się używać stołu regulowanego podczas swojej pracy. Wśród walorów w pierwszej kolejności warto wymienić te zdrowotne, czyli pozbycie się bólu pleców i głowy, ale także m.in. poprawę efektywności pracy czy dobry wzór dla otoczenia.
Choć może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, lekarze w swoich gabinetach spędzają w pozycji siedzącej bardzo dużo czasu. Nie wpływa to zbyt dobrze na ich zdrowie, więc starają się to zrekompensować sportem. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest połączenie stania i siedzenia, również w godzinach przyjęć. Co można dzięki temu zyskać?
Dobrze jest podjąć decyzję, z którym pacjentem lekarz będzie rozmawiał na stojąco, a z którym na siedząco. Konsultacje na siedząco powinno się wybierać w przypadku seniorów i pacjentów z problemami ruchowymi, oddechowymi, kardiologicznymi i innymi schorzeniami, przy których stanie jest kłopotliwe lub wręcz niemożliwe. Wtedy powinien siedzieć zarówno pacjent jak i lekarz. Nie będzie on tym samym sprawiał wrażenia dominacji, a wręcz przeciwnie, wzbudzi zaufanie pacjenta. Aby szybciej regulować wysokość stołu, doskonale sprawdzą się modele z elektryczną regulacją wysokości.
Specjaliści od IT jako jedni z pierwszych zaczęli używać przy pracy stołów z regulowaną wysokością. Z jednej strony specjaliści od IT naturalnie chętnie korzystają z innowacji i nowinek, z drugiej jednak spędzają naprawdę bardzo wiele czasu przed swoimi monitorami. Mimo że IT jest stosunkowo świeżą branżą, problemy zdrowotne zmusiły również młodych pracowników do szukania rozwiązań na bóle pleców, głowy, problemy ze snem czy przewlekłe zmęczenie. Jednym z nich jest właśnie regulowane biurko. W czym jeszcze może ono pomóc?
Po wpływem pandemii o wiele popularniejsze stały się kursy on-line, konferencje, szkolenia czy warsztaty. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że codzienne siedzenie przez 6 i więcej godzin niemal od razu sprawia, że doświadczamy jego negatywnych fizycznych skutków. Zbędne kilogramy, problemy z poruszaniem, bóle kręgosłupa – to tylko niektóre z dolegliwości, które mnie spotkały. Umieszczenie kamerki na stole regulowanym tak, aby podczas nauki stać, może pomóc w pozbyciu się tych problemów. Nauka na stojąco ma również inne zalety:
Praca na siedząco wiąże się najczęściej z zatrudnieniem w biurze. Również tam stół regulowany z możliwością zmiany pozycji na stojącą, wiąże się z wieloma zaletami. Mowa m.in. o wspomnianych wcześniej korzyściach, zarówno zdrowotnych jak i tych poprawiających efektywność pracy. Nie mniej ważny jest również fakt, że taki sposób pracy sprawia, że jesteśmy o wiele bardziej zadowoleni ze swoich wyników niż wtedy, kiedy przez większość czasu siedzimy.