Przewodnik po akcesoriach do stołu regulowanego

Do stołu z regulowaną wysokością możesz dobrać szeroką gamę dodatków, które poprawią ergonomię Twojego miejsca pracy. Jakie akcesoria wybrać i w czym dokładnie Ci pomogą?


Niesprzyjające warunki pracy i długotrwała zła postawa ciała są jedną z głównych przyczyn przewlekłych problemów ze zdrowiem, które mogą skończyć się nawet rentą. Jedną z form profilaktyki jest ruch oraz częsta zmiana pozycji, którą umożliwiają właśnie stoły regulowane. Ergonomię miejsca pracy (a także swoje zdrowie) możesz dodatkowo poprawić za pomocą następujących elementów.

Uchwyt na monitor

Służy to zamontowania ekranu i ustawienia go na takiej wysokości i pod takim nachyleniem, aby nie dochodziło do przeciążania kręgosłupa szyjnego. Może ono prowadzić bowiem do całej masy  problemów zdrowotnych, m.in. do przewlekłych bólów głowy i szyi.

„Podczas pracy górna krawędź monitora powinna być na linii oczu, aby wzrok był skierowany lekko w dół. Głowa nie powinna być pochylona” twierdzi doświadczona fizjoterapeutka Veronika Kristková. „Ważne są również regularne przerwy, aby wzrok mógł odpocząć. Co dwadzieścia minut przerwij pracę i skieruj swój wzrok na coś innego, najlepiej na jakiś oddalony obiekt. Jeszcze lepiej jest w czasie tej przerwy zmienić pozycję pracy i przejść się, na przykład do kuchni i z powrotem”.

Na co zwrócić uwagę?  

Uchwyt musi być wyposażony w odpowiedni mechanizm pozwalający na utrzymanie Twojego monitora. Zdecydowana większość monitorów jest wyposażona w uchwyt typu VESA  75 × 75 mm  lub  VESA 100 × 100 mm (szczegóły techniczne znajdziesz w instrukcji swojego monitora).

Ważny jest także dostateczny poziomy zakres uchwytu (najlepiej od -90 ° do +15 °). Niektórzy producenci stołów regulowanych oferują uchwyty na dwa monitory, co jest idealnym rozwiązaniem np. dla programistów czy projektantów.

Uchwyty na monitor do stołów Liftor mają udźwig do 9 kg i możesz do nich przymocować ekrany o przekątnej do 27 cali. 

Uchwyt na monitor

Lampa biurkowa

Lampa biurkowa zapobiega przemęczaniu wzroku podczas pracy w niedostatecznym oświetleniu i w nocy. Aby zachować odpowiednią higienę pracy musi być wyposażona w źródło światła, które nie miga (tzw. świetlówki flicker-free). Miganie męczy źrenice, utrudnia koncentrację i prowadzi do szybkiego męczenia się i bóli głowy.

Ważna jest także odpowiednio niska chromatyczność cieplna (temperatura barwy światła). Jej wartość określa kolor, który emituje źródło światła i podawana jest w zakresie od około 1 800 (ciemne czerwone światło) do 8 000 K (ostre światło dzienne).

Na co zwrócić uwagę?  

Do pracy w godzinach wieczornych wybierz lampę ze świetlówką o barwie światła do 3 000 K. Barwy powyżej tej wartości blokują wydzielane melatoniny, czyli hormonu snu i naruszają regularność snu. W ciągu dnia dobrym wyborem jest światło o chromatyczności 5 000 K, które poprawi Twoją produktywność.

Bardzo wygodne jest, jeśli producent oferuje możliwość podłączenia lampy bezpośrednio do stołu (unikniesz szukania dodatkowego kontaktu).

W naszych lampach flicker-free możesz ustawić barwę światła w zakresie od 2 500 do 5 000 K (od pomarańczowej do jasnożółtej).

Lampa biurkowa

Uchwyt na komputer stacjonarny

Uchwyt na komputer stacjonarny zwolni miejsce na blacie i pozwoli na zastosowanie krótszych kabli do urządzeń zewnętrznych (mysz, klawiatura). Uchwyt może być przymocowany od spodu do blatu lub stać na kółkach obok stołu.

Na co zwrócić uwagę?

Ważne jest, aby uchwyt był wystarczająco mocny (idealnym rozwiązaniem jest stabilna, metalowa rama) i zapewniał wystarczająco dużo miejsca na Twój komputer.

Uchwyt na komputer stacjonarny

Mata do stania i inne dodatki

Rozwiązaniem dla nieprzyjemnego uczucia związanego z długotrwałym staniem na twardej podłodze jest mata z pianki pamięciowej (poliuretanu), która idealne dopełnia buty robocze dobrej jakości (więcej szczegółów dalej).

Na co zwrócić uwagę?

Wybierz matę, która:

 • ma powierzchnie antypoślizgową,
 • nie odgina się na brzegach (aby nie doszło do zahaczenia i upadku), 
 • jest odporna na środki chemiczne (aby możliwe było jej czyszczenie) i na obciążenia mechaniczne.

 

Popularnym dodatkiem do stołów regulowanych jest organizer na kable – metalowa lub plastikowa rurka, do której włożysz kable komputera, monitora, głośników i innych urządzeń. Otoczenie stołu wygląda bardziej estetycznie, a przy tym znika ryzyko potknięcia się o zbłąkany kabel.

Krzesło biurowe

Najważniejszą kwestią przy korzystaniu ze stołów z regulowaną wysokością jest regularna zmiana pozycji ciała. Wielu z nas zapomina o prawidłowej postawie podczas siedzenia, przez co praca na stojąco jedynie częściowo rekompensuje negatywne skutki niepoprawnego siedzenia.

Przy wyborze krzesła biurowego wybieraj modele, które umożliwiają regulację poszczególnych elementów (oparcia, zagłówka, oparcia przy odcinku lędźwiowym kręgosłupa, siedzenia, podłokietników i wysokości krzesła). Idealnym rozwiązaniem jest tzw. mechanika asynchroniczna. Dzięki niej jest możliwa zmiana nachylenia i wysokości oparcia, głębokości i wysokości siedzenia niezależnie od siebie. W ten sposób idealnie dopasujesz krzesło do swojego ciała.

Nie zapomnij również o wystarczającej nośności krzesła. Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonane jest krzesło, polecamy tkaniny oddychające, które docenisz szczególnie w lecie.

Buty robocze dobrej jakości

„Buty robocze dobrej jakości pozwolą Twoim nogom prawidłowo funkcjonować i zapobiegną różnym problemom zdrowotnym” mówi Veronika Kristková, według której obuwie powinno spełniać następujące warunki:

 • uwzględnia kształt nogi i zapewnia wystarczająco dużo miejsca (szczególnie w obszarze palców)
 • podeszwa jest elastyczna we wszystkich kierunkach,
 • ważą jak najmniej,
 • nie mają obcasa (jeśli potrzebujesz takich butów, wybierz te z jak najniższym i jak najszerszym obcasem),
 • są wykonane z naturalnego, oddychającego materiału.

Monitor dobrej jakości

Wysoka temperatura barwy światła nie stanowi problemu jedynie w przypadku lamp, ale również jeśli mowa o monitorach. Chromatyczność kolorów można zmniejszyć poprzez zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania. Do najpopularniejszych bezpłatnych programów należą:

 • Night Light (po polsku Wyświetlanie nocne; wbudowana aplikacja systemu operacyjnego Windows 10),
 • f.lux (automatycznie określi Twoją lokalizację, a następnie według zachodzenia słońca dostosuje barwę ekranu)
 • Redshift,
 • Iris Mini.

 Podsumowanie artykułu

 • Akcesoria do stołów regulowanych sprzyjają zdrowym nawykom i zapobiegają rozwojowi przewlekłych bóli pleców i innych problemów.
 • Uchwyt na monitor musi dysponować takim zasięgiem, abyś nie musiał pochylać głowy.
 • Światło lampy nie może migać, a przy pracy wieczorem temperatura jej światła nie może przekroczyć 3 000 K.
 • Krzesło biurowe powinno mieć jak najwięcej regulowanych elementów, które można dopasować do kształtu ciała.
 • Buty robocze dobrej jakości są ważnym elementem profilaktycznym w walce z problemami zdrowotnymi.

 

Zaprojektuj na miarę stół z regulowaną wysokością.